Adem Ergül

Kur'an-ı Kerim'de Kalp Kavramı

Serdivan Fikir Sanat Akademisi, Bahar Dönemi kapsamında “Kur'an-ı Kerim'de Kalp Kavramı” dersi ile Adem Ergül’ü ağırladı.

Kur’an-ı Kerîm’de yer yer “katılaşmış” ve “hastalıklı”, fakat kimi zamanda “selîm” olarak nitelenen kalp kavramının, İslâm medeniyetinde “nazargâh-ı ilâhî” olarak da belirtildiği derste kalbin diğer çeşitlerinden de bahsedildi.

Akıl, ruh, nefis ve kalp arasındaki ilişkilerde merkezi konumda kalbin olduğuna vurgu yapan Adem Ergül, "Vücut mührünün sultanı kalptir" dedi. Bunun yanı sıra İslâm düşüncesinin akıl merkezli olmak yerine, kalp kavramına atfettiği düşüncesinin önemi üzerinde de duruldu.

Kalbin maddi ve manevi ayrımına değinilen derste, kalbin sadece bir et parçası olmadığı, vücudun diğer azalarıyla bir bütün olduğu ve bu bütünün merkezini teşkil ettiğinin de anlatılmasının ardından, asıl konumuz olan manevi kalbin, hakikatin ve asıl bilginin kaynağı olduğu vurgulandı. 

Aklın kalp ile olan ilişkisinin hala tam olarak anlaşılamadığına da değinen Ergül, katılımcıların sorularını cevaplayarak dersini noktaladı.