Ehline Soruyoruz

Fikir Sanat Koronavirüs Sürecini Ehline Soruyor

Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi “Koronavirüs sürecinde merak ettiklerimizi ehline soruyoruz” başlığıyla ülkemizin geçtiği kritik süreçte vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek amacıyla alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştiriyor.

Bilgi Kirliliğinin Önüne Geçiliyor

Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Bahar Dönemi derslerine ve kütüphane hizmetine ara veren Fikir ve Sanat Akademisi, bu kritik süreçte vatandaşlarımızda oluşacak bilgi kirliliğinin önüne geçmek maksadıyla alanında uzman isimlerle röportajlar gerçekleştiriyor. Gerçekleştirilen röportajlar video kaydına alınarak her gün başka bir sorunun cevabı Fikir ve Sanat Akademisi youtube kanalı başta olmak üzere sosyal medya hesaplarından takipçilerle buluşuyor.

Videolar:

1) Virüsün varlığını çocuklara nasıl anlatmalıyız? Yaş gruplarına göre cevabımız nasıl olmalı? / Psikolojik Danışman Doç. Dr. Mehmet Kaya cevaplıyor. 

2) Uzun süreli evde kaldığımız bu günlerde ev içinde beslenmemiz nasıl olmalı? / Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehtap Özkanlı cevaplıyor.

3) Beslenmemiz dışında bağışıklık sistemimzi güçlendirmek için yapmamız gerekenler nelerdir? / Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehtap Özkanlı cevaplıyor.

4) Virüslerin sıkça konuşuluyor olması çocukların psikolojisini olumsuz etkiler mi? Bu süreci ebeveynler olarak nasıl yönetebiliriz? / Psikolojik Danışman Doç. Dr. Mehmet Kaya cevaplıyor. 

5) Virüs sürekli gündemimizde ve toplum olarak karamsarlaşabiliyoruz. Bu süreçte ne yapmalıyız? / Psikolojik Danışman Doç. Dr. Mehmet Kaya cevaplıyor. 

6) Bu süreçle ilgili en ufak bir grip belirtisinde dahi endişe ediyoruz. Bu ikilemi nasıl yönetebiliriz? / Psikolojik Danışman Doç. Dr. Mehmet Kaya cevaplıyor.

7) Bol su içmek virüse karşı koruyucu mudur? Yetişkin ve çocuklarda günlük su ihtiyacı nedir? / Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehtap Özkanlı cevaplıyor.

8) Evde kalma zorunluluğunu çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız? / Psikolojik Danışman Doç. Dr. Mehmet Kaya cevaplıyor.

9) Süreçle ilgili panik halindeki çocuk ve ebeveynlerdeki kaygı durumunu nasıl azaltabiliriz? / Psikolojik Danışman Doç. Dr. Mehmet Kaya cevaplıyor. 

10) Bu süreç zarfında diyet, detoks gibi uygulamaların virüslere karşı olumlu ya da olumsuz etkileri nelerdir? / Beslenme ve Diyet Uzmanı Mehtap Özkanlı cevaplıyor.